Yabancı Dil Eğitimi Öge Koleji


Yabancı dili öğrenmek, büyük yaşta olan insanlar için kolay değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda 0-6 yaş arasındaki çocukların yabancı dili daha kolay öğrenebildikleri ve pratik kazanabildikleri kanıtlanmıştır. Bu nedenle okullarda yabancı dil eğitimi okul öncesi dönemden itibaren başlamakta ve lise dönemine kadar devam etmektedir. Ülkemizde eğitimi verilen yabancı dil İngilizce ’dir. Bunun nedeni İngilizce ’nin evrensel bir dil olması ve tüm dünya ülkeleri tarafından ortak bir dil olarak kullanılmasıdır. Çocukların erken yaşta yabancı dil eğitimi almalarının çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan aşağıdaki şekilde bahsetmek mümkündür;

Çocuklar için yabancı dil eğitiminin faydaları;

  • Erken yaşta alınan yabancı dil eğitimi sayesinde çocuklar sosyal bilimler, matematik ve anadili olan Türkçe gibi derslerinde üstün başarı gösterirler.
  • Erken yaşta İngilizce öğrenen çocukların diğer dilleri öğrenmeleri de daha kolay olur.
  • Yabancı dil öğrenmek çocukların beyin jimnastiği yapmalarına ve zekâlarını daha çok geliştirmelerine neden olur.
  • Okullarda yabancı dil eğitimi alan çocukların öz güvenleri daha yüksek olur ve her alanda başarılı olma oranları yükselir.
     
  • Yabancı dil öğrenen çocuklar farklı insanlarla daha çabuk iletişim kurabilir. Bu da onların daha çok sosyal çevre yapabilmesine ve okuldan başlayarak hayatlarının her alanında başarılı olabilmesine imkan sağlamaktadır.
  • Yabancı dili iyi öğrenebilen çocukların yurt dışında eğitim alma olasılıkları yükselir.
Bütün bu faydalar sonucunda okullarda yabancı dil eğitimi aşamalarını da belirtmekte fayda vardır.

Anaokulu aşaması;

0-6 yaş arasında olan çocukların kreş ve anaokullarında eğitim almaları sonucunda, devlet tarafından bu okullarda İngilizce eğitimi verilmesi uygun görülmüştür.

4 yaşından sonra İngilizce eğitimi alan çocuklar sayılar, renkler, alfabe gibi temel olan İngilizce bilgisini, oyunlar ve aktiviteler eşliğinde öğrenirler.

İlköğretim aşaması;

İlköğretim aşamasında olan çocuklar için okullarda yabancı dil eğitimi giriş seviyesinde öğretilir.

Genel gramerler, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin gelişmesi için adım atılır. Bu aşamada İngilizce ‘nin büyük ölçüde öğrenilmesi sağlanır.

Ortaokul aşaması;

Bu aşamada yabancı dil eğitimi alan öğrenciler, okuma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirirler.

Ayrıca yabancı film ya da çizgi filmler izletilerek, dinleme becerilerinin de geliştirilmesi sağlanır. Bu aşamada ve bundan sonraki aşamalarda yapılacak olan İngilizce sınavları için de eğitim verilmektedir.

Lise aşaması;

Bu aşamada alınan İngilizce eğitimi, artık ileri seviyededir.

Öğrenilen her şey tekrarlanmakla birlikte pekişmektedir. Bu aşamada saha çok sınavlar için eğitim verilmektedir. Bu aşamaya gelmiş olan öğrenciler, akademik alanda İngilizce eğitimi almaya hazır hale gelirler. Doğal olarak da üniversitelerin yabancı dil ağırlıklı bölümlerinde okuyabilirler.

Okullarda yabancı dil eğitimi verilmesi, görüldüğü gibi çocuklara hem okul hayatında hem de sosyal hayatlarında fayda sağlar. İngilizce ‘nin her alanda yaygın olduğu günümüzde çocukların zamanın gerisinde kalmaması için İngilizce eğitimi alması çok önemlidir. Okullarda alınan yabancı dile yardımcı olması için çocuklarınızı kurslara gönderebilirsiniz.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?